close
AvrupaÇek Cumhuriyeti

Ortaçağ Kaçamağı: Cesky Krumlov

Bu yazımızın konusu, Çek Cumhuriyeti’nde ortaçağdan beri bozulmamış ve UNESCO dünya mirasları koruma listesinde bulunan ufak bir kasaba. Prag’a yaklaşık 175 km uzaklıkta bulunan Cesky Krumlov’a uğramak istiyorsanız en ideali Orta Avrupa seyahatinizi bir gün uzatmak. Zira tek başına ‘Haydi Cesky’e gidelim diye bir program yaparsanız pek de dolu bir seyahat olmaz. Bir gün dedik ancak bu küçük kasabayı gezmek için yarım gün ziyadesiyle yeterli. Prag’dan gelip gidiyorsanız gününüzün geri kalanı zaten yolda geçecek, yarım günlük gezi için yaklaşık 400 km yol yapmaya değer mi diye sorabilirsiniz kendi kendinize. ‘Evet, kesinlikle değer.’

Cesky Krumlov Castle

Öncelikle buraya nasıl ulaşacağınızdan başlayalım. Eğer bir Orta Avrupa seyahati yapıyorsanız Orta Avrupa Tur Planı yazımızdaki gibi Çek Cumhuriyeti’nden Avusturya’ya geçerken veya tam tersi yolu yaparken arada uğrayabilirsiniz. Prag’dan gidip gelecekseniz, araba kiralamaya hiç gerek kalmadan otobüs veya tren gibi seçenekleriniz mevcut. Ancak tren tercihini yaparsanız yolculuğunuz hem daha uzun sürecek, hem de aktarma yapmanız gerekeceği için biraz daha zahmetli olacak. Bu nedenle trene de hiç gerek olmadığını söyleyebilirim. Otobüs için internette çeşitli firmalar karşınıza çıkabilir, benim önerebileceğim en iyi ve en uygun seçenek Flixbus. Flixbus, Avrupa genelinde otobüs yolculuğu yapabilmeniz için seçenekler sunan bir firma. Çek Cumhuriyeti’nde Leo Express adlı bir firma ile çalışıyorlar. Kaliteli otobüsler ile Cesky Krumlov’a yolculuğunuzu rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Bizim gidiş dönüş yolculuğumuz 15€ ‘a mal oldu.
Otobüs yolculuğu yaptığınızda kafanızı karıştırabilecek bir nokta da hangi durakta ineceğiniz. Cesky Krumlov ‘a geldiğinizde iki durak seçeneği çıkıyor karşınıza. Spicak ve ana otobüs terminali. Spicak şehrin üst tarafında kalan kaleye yakın olan otobüs durağı, ana otobüs terminali ise şehir merkezine daha yakın. Eğer günü birlik bir gezi yapıyorsanız ve yanınızda valiz vs. yoksa, kale biraz yukarıda kaldığı için seyahatinizi Spicak’ta inip kaleden başlayarak şehir merkezinde sonlandırmanızda fayda var. Ancak o kadar küçük bir yer ki hangi durakta inerseniz inin şehri gezmeniz sizi pek de yormayacak, zorlamayacak.

Peki Cesky Krumlov’da ne yapacaksınız? Nereleri görmeniz gerekiyor?

Aslında öyle uzun uzadıya şuraya gitmeniz gerek, buraya uğramadan dönmeyin demeyeceğim. Biz gezimize Cesky Krumlov kalesinden başladık. Burası tarihi 1240 yılına kadar uzanan bir yapı. Bohemya’nın ikinci, Avrupa’nın ise en büyük kalelerinden biri. Eğer doğru dönemde geldi iseniz kale içerisinde yapılan turlardan birine katılabilirsiniz, zira kış aylarında tur yapılmıyor. Diğer dönemlerde ise kalenin açık bölümlerini ve bahçelerini gezebilirsiniz. Kalede gezerken bir bölümde karşınıza ‘Lütfen ayıları beslemeyiniz.‘ gibi bir uyarı levhası çıkarsa şaşırmayın, kalenin bahçelerinde yaşayan ayılar halen orada duruyormuş. Korkmayın, görürseniz bile bir demir bariyerin arkasındaki bahçede olacakları için zararlı bir durum yok ortada.

img_7915

Kalede yapacağınız bir diğer aktivite ise gittiğinizde direk dikkatinizi cezbedecek kuleye çıkarak şehrin eşsiz manzarasını gözlemlemek. Kule her dönem açık (gittiğiniz aya bağlı olarak saatleri değişebiliyor) ve giriş ücreti 50 Çek Kronu. Avrupa’da her yerde çıkıp şehrin manzarasını görebileceğiniz bir kule olması klasik zaten. Bugüne kadar çıktığım kuleler ile karşılaştırınca çıkmak biraz daha kolay diyebilirim, sonunda göreceğiniz manzara ise eşsiz. O nedenle burayı es geçmemelisiniz.

img_7920

Kale ve kule gezinizi bitirdikten sonra kuleden gördüğünüz manzaraya doğru, yani Cesky Krumlov merkezine inebilirsiniz. Burada gezerken ara sokaklarda kendinizi kaybetmeye, Vlatva nehrinin kenarına çıkan çıkmaz sokaklarda kaybolmaya ve eşsiz manzaralara hazır olun. Cesky’de gezerken kendinizi en az birkaç  yüzyıl geçmişte gibi hisseceğiniz kesin. Şehir merkezinde görülecek yerlerin başında Eski Şehir Meydanı, Aziz Vitus Kilisesi ve Mestsky parkı bulunuyor. Ek olarak  şehirde birkaç sanat galerisi ve müze de bulunuyor. Vaktinize bağlı olarak buraları da programa ekleyebilirsiniz.

Kısa kısa notlar:

  • Şehir merkezinde bulabileceğiniz restoranlar genellikle turistik ve çok kaliteli olmadıkları için öyle ahım şahım bir restoran önerim yok. Yemek konusunda restoranları inceleyip hoşunuza giden bir yerde oturmanızı öneririm. Çek Cumhuriyeti’nde yerel restoranlarda sizi yoğun bir domuz eti ve sarımsak kokusu karşılayabilir, eğer koku ile ilgili sıkıntılarınız varsa pek rahat edemeyebilirsiniz.
  • Oturduğunuz restoranlarda, kafelerde garsonlar pek de kibar olmayabilir. İkliminden midir bilinmez ama yerel insanları biraz mutsuz gibi, gelen ziyaretçilere karşı da bu mutsuzluklarını yansıtmaktan çekinmiyorlar.
  • Eğer ilginizi çekiyorsa buranın yerel bira markası Eggenberg’in fabrikasını da gezmenizi öneririm. Çek Cumhuriyeti özellikle bira konusunda nam salmış bir ülke, çoğu küçük kasabanın kendi markaları bulunuyor. Eggenberg’in öyle çok özel bir yanı olduğunu söyleyemeyeceğim ancak eğer bira seviyorsanız gitmişken denemekte fayda var.

 

Tags : çek cumhuriyeticesky krumlovcesky krumlov da gezilecek yerlercesky krumlov görülecek yerlerCesky Krumlov Rehbericesky krumlov ulaşımcesky krumlov yapılacaklar
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

3 yorum

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.