close
AvrupaGezi İpuçlarıYunanistan

İstikamet Komşu: Yunanistana Arabayla Gitmek

Yurtdışı seyahatlerimizi genellikle uçakla planladığımız için yurtdışına arabayla gitme mevzusu gözümüze hep bir karmaşık, stresli gelir. Aslında her şey daha önceden hiç araçla yurtdışına çıkmamamızdan kaynaklı, sonuçta ilk yurtdışı seyahatinizi düşünün. İlk planlama, vize, pasaport kontrolü ne kadar karmaşık, stresli ve heyecanlıydı, değil mi? Şayet benim ilk gezim öyleydi. Peki nedir bu arabayla gitme mevzusu? Çok mu zor veya sıkıntılı bir süreç. Yunanistana arabayla gitmek yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Not: Yazıda geçen maliyetler seyahati yaptığımız zamana aittir ve sizlere de ön bilgi olması için verilmiştir, ilgili maliyetlerde değişiklik olmuş olabilir. 10 Temmuz 2019 itibariyle EUR kuru 6.40 TL’dir. Son iki senedir nasıl bir değişim olduğunu göstermesi için yazı içinde bulunan o dönemki EUR kuru güncellenmemiştir.

Yunanistana Arabayla Gitmek 2
Soru 1: Türkiye Cumhuriyeti ehliyetimle yurtdışına çıkabilir miyim? Herhangi bir uluslararası sürücü ehliyetine ihtiyacım var mı?

Aslında bu soruyu 2016 öncesi soruyor olsa idiniz ‘Yunanistana arabayla gitmek için kesinlikle Uluslarası Sürücü Ehliyetine ihtiyacınız var.’ olurdu cevabımız. Ancak 2016 sonrasında verilmeye başlayan yeni çipli ehliyetler  Viyana anlaşması gereğince Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli. Eğer hala eski ehliyet kullanıyorsanız yapmanız gereken tek şey emniyet müdürlüğünden bir randevu alarak ehliyetinizi değiştirmeniz. 15 TL ve biyometrik fotoğrafınız ile ehliyetinizi kolayca değiştirebilir ve bir yıllık bedeli 486,75 TL (ilk kez alıyorsanız) olan Uluslararası Sürücü Ehliyeti sorunsalından kurtulabilirsiniz. Eski tip ehliyetinizi değiştirmek için gerekli belgeler ve randevu için şuraya tık.

Soru 2: Yunanistana arabayla gitmek için gerekli belgeler nelerdir?

Araç ruhsatı sizin üzerinize ve yeni çipli ehliyetiniz var ise aslında sadece bir belge gerekiyor. Eğer aracınız ile yurtdışına çıkacaksanız Yeşilkart olarak bilinen Uluslararası Sigorta’yı yaptırmanız gerekiyor. Uluslararası sigorta için Türkiye’deki yetkili kurum Turing ve en ucuz hali ile 15 günlük 52,50 €’a yaptırabiliyorsunuz. Gitmeden önce şehrinizdeki Turing ofislerinde veya sınırda bulunan ofiste yaptırmanız mümkün. Önceden yaptıracak iseniz Turing ofisine araç ruhsatınız ve trafik sigortanızın bir kopyası ile gitmeyi unutmayın. Detaylı bilgiler için şuraya tık.

Uluslararası Sigorta, eğer yurtdışında bir kaza yaparsanız karşı aracın hasarını karşılayan bir sigorta. Sizin aracınızda oluşacak hasarları kapsamıyor. Bu nedenle kendi aracınızı da garantiye almak için kaskonuza yurtdışı için zeyilname yaptırabilirsiniz. Bunun maliyeti bize 20 TL oldu.

Soru 3: Araç ruhsatı benim üzerime değil, gene de araçla yurtdışına çıkabilir miyim?

Yunanistana arabayla gitmek istiyorsanız teknik olarak araç ruhsatı ya sizin üzerinize olmalı ya da araç sahibi yanınızda olmalı. Ancak üzülmeyin, araç sahibinden sizin adınıza noterden onaylı ‘Aracımı yurtdışına çıkarabilir.’ şeklinde verilmiş bir vekaletname ile başkasının arabası ile de rahatlıkla yurtdışına çıkabilirsiniz. Noterden alacağınız vekaletnamenin masrafı 80 TL.

Soru 4: Aracım kiralık veya şirket aracı, gene de araçla yurtdışına çıkabilir miyim?

Soru 3 için verdiğimiz cevap aslında burada da geçerli. Araç ruhsatı sizin değil ise mutlaka bir vekaletname bulunması gerekiyor. Kiralama şirketi veya şirketinizle görüşerek bu konuyu halledebilirsiniz, vekaletname verip vermeyecekleri ise onların bileceği iş tabiiki.

Soru 5: Her şeyim tamam, Yunanistana arabayla gitmek için hazırım. Peki sınırdan geçmek nasıl? Ekstra bir şey, yapılması gereken bir şey var mı?

Kısaca cevap vermem gerekirse, yok.

Eğer araç sizinse ve yeşilkart ile birlikte yeni çipli ehliyetiniz varsa pasaport kontrolünden sonra rahatlıkla sınırdan geçebilirsiniz. Araç sizin değilse de iki belgeye ek olarak vekaletnamenizi yanınıza aldığınızda hiçbir sıkıntı olmadan İstanbul’dan çıktıktan üç saat sonra kendinizi Yunanistan’da bulabilirsiniz.

Soru 6: Sınırı geçtim. Peki Yunanistanda herhangi bir otoban ücreti öder miyim, ne kadar?

Tabii bu nereye gideceğinize bağlı olarak değişecek bir soru. Dedeağaç’a gidiyorsanız, hayır. Dedeağaç ayrımını geçtikten sonra ise Egnatia Odos otobanına (A2) giriyorsunuz ve Selanik’e gidene kadar karşınıza 3 tane gişe geliyor. Gişelerin bir giriş çıkış gibi sistemi yok. Her gişeden geçerken vereceğiniz ücret ise standart, otomobiller için 2,40 €. Bu nedenle yanınızda 10 €, 20 € gibi küçük banknotlar bulundurmanızı öneririz, ilk gişeden 100 € verip gişede çalışan personelin tribini çekmeyin sonra. Selanik’e gidiş dönüşte toplamda 14,40 € otoban ücreti ödüyorsunuz.

Soru 6: Bu Yunanlıların alfabesi bir değişik, yolda tabelaları takip ederken bir sıkıntı çeker miyim?

Malumunuz Yunanca latin alfabesine sahip bir dil değil, tarihi milattan önce 8. yüzyılı bulan Yunan alfabesini kullanıyorlar. Haliyle biz de pek anlamıyoruz. Ancak korkmayın, otobanda Yunan alfabesi ile yazılı her tabeladan 100 metre sonra İngilizce versiyonunu göreceksiniz. Bu sayede yolu rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Soru 7: Benzin yurtdışında pek ucuzmuş diyorlar, depo boş girip orada mı doldursak? 

Dünyanın en pahalı benzinlerinden birini kullanıyoruz, bu su götürmez bir gerçek. Ancak soruda belirttiğimiz gibi ‘boş depo ile gideyim benzini oradan alırım, ucuza kapatırız’ diye bir şey de maalesef yok. Etrafınızda bunu diyen varsa da inanmayın! Yunanistan’da Mart 2017 döneminde benzinin litre ortalama fiyatı 1,50 €, dizelin ise 1,30 €. € kurunun 3,90 TL’ye ulaştığı şu günlerde hesaplamayı siz yapın, gerçekten ucuz mu anlaşılır. Ama ola ki orada benzin almanız gerekti (biz tam depo ile girip Selanik’e gidiş dönüş yaptığımız için orada almadık),  benzin istasyonlarının hepsinin 24 saat açık olmadığını ve self service olduklarını belirtelim.

Kısa bir not; sınır kapısında uzun bir tır sırası göreceksiniz. O sıraya takılmadan tırların solundan geçip gidiyorsunuz. Çünkü küçük araç, otobüs ve tırların ayrı ayrı geçiş gişeleri bulunuyor. Özellikle yoğun zamanlarda sınırdan geçişiniz bir saati bulabilir, Pazar akşamları dönüşte hafif bir yoğunluk olduğunu belirteyim.

Son olarak, Türkiye’den çıkarken yurtdışı çıkış harcı pulu almanız zaruri elbette. Eğer önceden bankadan yatırmadı iseniz hemen gümrük polisi kontrolüne girmeden soldaki binadan alabilirsiniz. Pasaport, vize gibi şeyleri de hatırlatmama gerek yok sanırım.

İşte her şey bu kadar kolay. O zaman bu yaz, bir hafta sonu neden Yunanistan kaçamağı yapmayalım ki?

Tags : arabayla sınır kapısından geçmekselanike arabayla gitmekturinguluslararası ehliyetuluslararası sigortauluslararası sürücü ehliyetiyeşil kartyunanistanyunanistan otoban ücretleriyunanistan seyahatiyunanistan turuyunanistana arabayla gitmekyurtdışına araçla çıkmak
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

11 yorum

 1. “ € kurunun 3,90 TL’ye ulaştığı şu günlerde hesaplamayı siz yapın“ demişsiniz. € kurunun 5,60 TL’ye ulaştığı gelecekteki bir günden yazıyorum. Arabayı satın €’ya yatırın, tatili bedavaya getirin.

  1. Arada yazıya bakıp benim de bir iç geçirdiğim oluyor. Çok değil 15-16 ay önce yazmışım bu yazıyı ve para birimimizin o günden bu yana yaşadığı değer kaybı gerçekten çok üzücü…

 2. iyi günler başkasının aracıyla çıkılması için gerekli olan noterde düzenlenen vekaletname türkçe olabilir mi ?

 3. Veraset kaynaklı ortak ruhsatlı(sahiplerden biri benim), tescil sıkıntısı olmayan, halihazırda ÖTV muafiyetli aracım ile yurt dışına çıkabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba, maalesef veraset kaynaklı ortak ruhsat ile ilgili net bir bilgim yok. Araç sahibi olunmayan durumlardaki gibi veraset ortaklarından vekalet almanız gerekebilir. Bir noterden veya Turing’den net bir bilgi almanızda fayda var.

 4. Merhaba, İpsala’da pasaport kontrolde sorgulama çok oluyor mu? Başka bir Schengen ülkesinden alınmış vize ile Yunanistan’a giriş yapma durumumuz var sorun yaşar mıyız (vize alınan ülke ziyaret edilmeden)? Şimdiden teşekkürler.

  1. İpsala’da pasaport kontrolü bir hayli rahattı bizim geçişimizde. Sadece araçtan inip arabanın belgelerini ve pasaportlarımızı verdim. Tek sordukları soru kaç gün kalacağımız ve nereye gideceğimizdi. Gayet de güleryüzlü, espriler yaparak karşıladılar. Araçtaki diğer arkadaşlarımın arabadan inmesine bile gerek kalmadan, aracın içine pencereden bakarak pasaportlara damgaları bastılar.

   Bizim schengen’imiz farklı bir ülkedendi ancak daha önceden o ülkeye giriş yaptığımız için sorun olmadı hiç. Tam net bir yorum yapamıyorum ancak genel olarak schengen’i aldığınız ülkeye giriş yapmadan farklı bir ülkeye giriş yapmanın sorun çıkarabildiği bilinen bir gerçek. O nedenle bu konuda hafif bir riskiniz olabilir.

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.