close
AvrupaGezi İpuçlarıİzlanda

İzlanda 101 – Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Geçtiğimiz haftalarda bir haftalık bir İzlanda seyahati gerçekleştirdim ve beni uzun süreden sonra tekrardan yazmaya teşvik eden bu olağanüstü coğrafyayı anlatmak için sabırsızlanıyorum. İzlanda ile ilgili ilk yazım biraz ülke ve coğrafya hakkında genel, gitmeden hatta planlamadan önce bilinmesi gereken genel bilgilerden oluşacak. Gezilecek görülecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri ise sonraki yazılara saklıyoruz. O zaman hadi, karşınızda İzlanda 101.

İzlanda Geysir

İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

Temel bilgilere en temel bilgilerden başlayalım. Nasıl gidilir sorusu elbette cevabının bulunması çok zor bir soru değil. Atlantik Okyanusu’nun ortasında bulunan bir ada olarak İzlanda’ya en rahat ulaşım yolu havayolu. Ancak ne yazıkki ülkemizden İzlanda’ya direk uçuş bulunmamakta. Bu doğrultuda uçak bileti arama motorlarından gideceğiniz tarihlerde bulabileceğiniz en uygun seçenek muhtemelen en ideali olacaktır. Yakın konumu nedeniyle genellikle Kopenhag, Oslo vb. Gibi kuzey başkentleri İzlanda aktarması için en çok tercih edilen yerler. Hem gitmişken birkaç gün oraları da gezmekte fayda var. 

Ben gidişimi British Airways ile Londra aktarmalı olarak, dönüşümü ise önce Wow Air ile Amsterdam , Amsterdam’dan ise Pegasus ile İstanbul olarak yaptım.

Vize Konusu

İzlanda schengen bölgesi içinde olduğundan ihtiyacınız olan vize schengen. Ancak aktarma yapacağınızı düşünürsek aktarma yaptığınız ülkenin de vize koşullarını önceden incelemekte fayda var. Büyük ihtimalle Avrupa üzerinden aktarma yapacağınız için schengen vizeniz aktarma için de yeterli olacak. Ama örnek olarak İngiltere, 12 saatten uzun aktarmalar için transit vize istiyor. Benim daha önceden İngiltere vizem olduğu için İngiltere’ye de giriş yaparak 1 gece konaklamalı aktarma yaptım ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Schengen başvuru istatistiklerine göre İzlanda’nın en az red veren ülke olduğunu da ekleyeyim. Ancak aynı istatistikler İzlanda’nın genel olarak sadece seyahat süresince vize verdiğini, çoğunlukla uzun süreli vize vermediğini söylüyor.

İzlanda Para Birimi

İzlanda’nın para birimi İzlanda Kronu. Yani diğer dövizler burada işe yaramayacak. (Bazı turistik yerler EUR ve USD kabul ediyor.) 1 İzlanda Kronu 22 Şubat 2019 kuru ile 0.044 TL. Ne güzel bizden değersiz para birimi var diye düşünebilirsiniz ancak hemen o düşünceden uzaklaşın. Çünkü ülke genelinde yapacağınız en ufak harcamalar 250-300 kron civarından başlayacak.

Yaklaşık bir hesaplama ile 1000 kron 45 TL’ye denk geliyor. Yaklaşık 9 USD veya 7.5 EUR. Hesaplamalarınızı buna göre yapabilirsiniz. 

Ek olarak, İzlanda’ya giderken yanınıza hiç nakit almanıza gerek yok. Neredeyse her yerde kredi veya banka kartlarını kullanabilirsiniz. (Ki ben geçersiz olan hiçbir yer ile karşılaşmadım.) Bu ülkenin yerel halkı da neredeyse hiç nakit kullanmadan yaşıyor.

Bütçe Mevzuları 

Hiç lafı uzatmadan söyleyeceğim, İzlanda gerçekten pahalı. Öyle pahalı ki Amerika’dan gelen ve USD kazanan, Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden gelen ve EUR kazanan insanlar bile İzlanda’ya pahalı diyor. TL kazanan ve para birimi saydığım para birimlerinden 5-6 kat düşük olan bizler için durumu düşünün. 

Peki ne yapmalı? Genel olarak bir seyahat düşünüldüğünde ülkeye ulaşımı ve vizeyi saymaz isek en büyük giderlerde ilk iki sırayı konaklama ve yemek alacaktır herhalde. İzlanda’da buna ek olarak eğer ülke genelinde gezmek istiyorsanız araba kiralamayı da eklemeniz gerekiyor. Bu bağlamda düşürmeniz gereken ana giderler konaklama, yemek ve araba kirası olacak. Bunun için önerilerime gelecek olursak.

Konaklama

Konaklamayı genel olarak hostel seçin. Gerçekten, İzlanda’da çok güzel hosteller var. Hostel olmayan yerlerde de oteller yerine konuk evi gibi konaklama seçenekleri mevcut. Konaklamanızda ortak bir mutfak, yemek pişirme alanı olduğundan emin olun. Konaklamanızda mutfak tarzı bir olanak olması en önemli bütçe düşürme önerisine ön ayak olacak. 

The Barn, Vik İzlanda
Yeme İçme

Yemeği Türkiye’den götürün. Gerçekten buradan alabileceğiniz kadar konserve, makarna vs kolay yapılabilecek yemek çeşitlerini valizinize doldurun. Konaklamayı da mutfaklı bir yer seçti iseniz başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Zaten İzlanda gezerken sizi hiçliğin ortasında hissettireceğinden (özellikle kış mevsiminde) bazen etrafınızda yemek yiyebilecek bir restoran bile olmayabilir. Ben orada olduğum 7 gün boyunca 6 gün yemeğimi bu şekilde yedim.

Son gün restoranda bir yemek ve dışarıda bir standdan 2 sosisli yedim. Restoranda bir tabak yemek ve kola 3200 Kron yani yaklaşık 150 TL, 2 sosisli ise 900 kron yaklaşık 40 TL tuttu. 7 gün boyunca 3 öğün böyle yenirse TL cinsinden bütçeyi düşünemiyorum.

Araç Kiralama
Araba kiralamadan çok fazla kısmanız pek mümkün olmayacak aslında ama önerim Lotus veya Blue gibi yerel bir kiralama firmasını kullanmanız. Bu firmaların artısı arabayı alırken kartınızdan herhangi bir depozito bloke etmemeleri ve gerçekten iyi hizmet sunmaları. Ek olarak, bütçenizi çok sarsmayacak ise tam sigorta alın. Çünkü İzlanda’nın öyle değişik bir havası var ki başınıza ne geleceği hiç belli olmaz. 

Araç Kiralama + Konaklama Alternatifi: Camper

Son olarak, konaklama ve araç kiralamayı birleştirip bir Camper kiralayın. Camper ile seyahat İzlanda genelinde bir hayli yaygın, Camper’lar genel olarak daha pahalı ancak bütçesini hesaplarken konaklama ve araç kiralama olduğundan uygun bir hale gelebiliyor. Ayrıca aracınız içinde konaklama üniteleri, akan musluğu olan küçük bir mutfak alanı gibi tüm temel yaşam alanınız olacak. Ancak belirtmem gerekir ki Camper’larla da öyle istediğiniz yerde gece kalamıyorsunuz, gece bir kamp alanına girmeniz gerekiyor ki onlar da elektrik, tuvalet, duş gibi temel hizmetler için ortalama 10-15 EUR gibi gecelik ücret alıyor.

Araç Kiralama

Bütçe mevzularında kısaca bahsettim ama bu konuyu biraz açmak lazım. İzlanda’yı gezmek için en ideal yöntem araç kiralamak. Ülke içi toplu taşıma için çok fazla seçenek yok, nadir olarak şehirler arası otobüs veya uçak seferleri olsa da pek ideal bir seçenek değil. Bütçe mevzularında bahsettiğim gibi normal bir araç veya camper kiralama gibi iki seçeneğiniz var. 

Ben kiralamamı Lotus Car Rental‘dan yaptım ve son derece memnun kaldım. Kış mevsimi olduğu için herkesin önerisi ile 4×4 bir araç kiraladım, ancak asıl önemli olan 4×4 olmasından ziyade ağır ve büyük bir araç olması. Çünkü çoğu zaman öyle bir rüzgar var ki aracın ağırlığı yol tutuşta çok önemli bir artı sağlıyor. Onun dışında her şeyi kar lastikleri yapıyor zaten. 

Benzin ise pahalı, bir litre benzin yaklaşık  220 kron yani 10 TL ve 45 litrelik bir aracın deposunu 450 TL’ye dolduruyorsunuz. Bazen yolda 100-200 km boyunca bir benzin istasyonu ile karşılaşmamanız olası, o nedenle planınıza göre yarım deponun altını gördüğünüz an karşınıza çıkan ilk benzin istasyonuna girmenizde fayda var. Araba kullanmak ve kiralamak ile ilgili detayları gelecek yazılarda ayrıca paylaşacağım.

Şimdi Hava Durumu

Şubat ayında İzlanda’da bir hafta geçirmiş biri olarak öncelikle söyleyeceğim tek şey buraya kışın gelmenin gerçekten delilik olduğu. Katlarca giyinseniz de, hava aslında çok soğuk değilmiş gibi gelse de öyle bir rüzgar var ki tir tir titretriyor. Ben ki genel olarak kış tatilini, soğuk havaları seven bir insan olarak bir hafta sonra artık yeter dedim. Geçtiğimiz sene İsveç’in kuzeylerinde derece -30’u gösterirken bu kadar üşüdüğümü hatırlamıyorum, halbuki İzlanda’da hava ortalama -2, -6 derece civarlarında. Ama aldanmamak gerekir. Elbette bu mevsimi seçiyorsanız büyük ihtimalle Kuzey Işıklarını görmek istiyorsunuzdur. Benim de amacım tam olarak buydu ve 7 gecenin 4’ünde ışıkları görebildim. Yani titrediğime değdi.

İzlanda’yı Gezmek İçin En İdeal Mevsim

İzlanda’yı gezmek için en ideal dönem elbetteki yaz dönemi. Ancak 400.000 nüfuslu bir ada olarak yılda 5 milyondan fazla turist çeken bir yer için İzlanda’da yaz hem çok yoğun bir turist kalabalığı hem de bütçenizin ikiye katlanması demek. Ancak İzlanda’nın doğal güzelliklerini görmek, highlands diye geçen dağlık arazilerini gezmek için en ideal dönem yaz dönemi. 

Kışın aşırı soğuk yazın ise kalabalık ve pahalı gözüken İzlanda için Nisan, Eylül, Ekim gibi aylar ise nispeten havanın kışa göre daha dayanılır ve orta sezon olduğu için konaklama, araç kiralama gibi giderlerin yazdan nispeten düşük olduğu bir dönem. Ayrıca bu aylarda Kuzey Işıklarını görme ihtimaliniz kış kadar yüksek olmasa da halen var. O nedenle ben bir daha İzlanda’ya gidersem ki kesin gideceğim bu dönemleri seçerim. 

Gün Işığı

Bir de gün ışığı mevzusu var. Özellikle Kasım sonu, Aralık ve Ocak aylarında gün ışığı bir hayli az. Bu da programınızı biraz kısıtlıyor. Örnek olarak Şubat başında gün sabah 10.00 gibi aydınlanıyordu, 17.00 gibi de artık güneş batmaya başlıyordu. Yedi saat gündüz nispeten iyi olsa da Aralık ayında bu süre üç saat gibi bir şey oluyor. Yazın ise tam tersi, 21 Haziran’a doğru giderseniz 20 saatten fazla gün ışığı sizi bekliyor.

İzlanda’da hangi mevsimde olursanız olun havanın ne sürprizler yapacağı belli olmuyor. O nedenle yola çıkmadan önce hava durumunu en.vedur.is adresinden, yol durumlarını ise road.is adresinden kontrol etmenizde fayda var. 

İzlanda’nın Enleri

Bu yazı gezilecek görülecek yerleri içeren detaylı bir yazı değil. Ancak liste halinde kısaca bahsetmem gerekirse;

Reyjkjavik

Zaten muhtemelen uçakla Izlanda’ya geleceğinizi düşünürsek burası ilk durağınız olacak. En kuzeyde bulunan başkent olma özelliği taşıyan Reykjavik’in gerçekten kendine has bir havası var. Müzeleri gezer iseniz 2-3 gün, şehri şöyle bir göreyim derseniz 1 gününüzü burada geçirmeniz yeterli olacaktır.

Reykjavik İzlanda
Goden Circle

Şehir dışı gezisine İzlanda’nın en turistik rotalarından biri ile başlamak isteyebilirsiniz. Golden Circle, Reykjavik’ten kısa bir yolla Thingvellir National Park’a ulaştığınız, daha sonrasında ise Geysir, Gulfoss, Kerid Crater ve Faxi gibi İzlanda’nın doğal güzelliklerini bir arada görebileceğiniz günübirlik bir rota.

Ring Road

Genellikle ilk bakışta Ring Road veya Route 1 ile Golden Circle karıştırılsa da iki rotanın birbirinle alakası bulunmuyor .Route 1, İzlanda’da tüm adanın etrafını dolaşabileceğiniz yaklaşık 1400 km’lik bir yol. Hatta adanın etrafında dolaşabileceğiniz tek yol desek yanlış olmaz. İzlanda’nın sunduğu güzelliklerin çoğunu görebileceğiniz bu rotanın hakkını vermek için en az 8-9 günlük bir plan yapmanız gerekiyor.

Çeşit çeşit şelaleler

İnanılmaz fazla sayıdalar ve hepsi birbirinden güzel. Şimdi hepsinin adlarını saymayacağım ama Golden Circle’daki Gulfoss, kuzeyde Akureyri’yi biraz geçince Route 1 üzerinde olan Goðafoss favorilerim oldu. 

Goðafoss
Goðafoss
Highlands

Kışın gittiğim için deneyimleme şansım olmasa da İzlanda’nın doğal güzelliklerini en iyi görebileceğiniz yerlerden biri de Highlands diye geçen dağlık araziler. Özellikle Landmannalaugar bu konuda öne çıkıyor. Highlands kısmına giden yollar F-Road olarak geçiyor ve kışları tamamen kapalı, yazın da sadece 3-4 aylık dönemde açık kalan yollara sadece 4×4 araçlarla gidebiliyorsunuz. 

Güney İzlanda

Route 1 üzerinde geçeceğiniz Güney İzlanda ayrı bir parantez açılması gereken bir bölge. Seljalandsfoss, Skógafoss gibi şelaleler ile birlikte Vík kasabası etrafında bulunan Reynisfjara Beach, Dyrhólaey ile Jökulsárlón buzul gölü Güney’in enlerinden. 

Blue Lagoon veya Alternatifleri

İzlanda diye arattığınızda karşınıza çıkan ilk yerlerden biri turkuaz rengi suları ile Blue Lagoon olacaktır. Ancak Blue Lagoon’a ortalama 85 € vermek istemiyorsanız ilerleyen yazılarda daha az turistik olan ve bir o kadar da güzel olan Secret Lagoon, Mývatn Nature Baths gibi Blue Lagoon alternatiflerini paylaşacağım.

İzlanda ile ilgili şimdilik bu kadar. Yakında ayrı ayrı gezi rotaları ile birlikte İzlanda’da araç kiralama ve kullanmanın detaylarını, kışın giderken yanınıza almanız gereken şeyleri içeren birkaç yazı ile İzlanda serisine devam edeceğim.

Tags : GeysirGezi RehberiGolden CircleIcelandİzlandaİzlanda Araba Kiralamaİzlanda Gezi Rehberiİzlanda Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenlerİzlanda VizesiLotus Car RentalReykjavikRing RoadThingvellir National Park
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.