close
AvrupaGezi İpuçlarıİzlanda

İzlanda’da Araba Kullanmak | Kiralamak

Bir İzlanda seyahati planlıyorsanız ve adanın etrafını dolaşmak istiyorsanız bunu yapmanın en ideal yolu araba kiralamak olacaktır. Yurtdışında çeşitli yerlerde araba kiralamak ve kullanmak ile ilgili deneyimlerimi daha önceden anlatmıştım ancak İzlanda’ya apayrı bir parantez açmak lazım. Ben kiralamamı kışın yaptığım için zaman zaman korkunç bir deneyim olsa da hangi mevsim giderseniz gidin İzlanda’da Araba Kullanmak ile birlikte bir sürücü olarak daha önceden dünyanın herhangi bir yerinde tecrübe etmediğiniz birçok ilki deneyimleyeceksiniz.

İzlanda’da Araba Kiralamak

İlk olarak kolay kısım olan İzlanda’da araba kiralamak ile başlayalım. İzlanda son yıllarda oldukça turistik bir yer haline dönüştüğü için Keflavik Uluslararası Havalimanında araba kiralama firmaları bir hayli fazla. Burada Sixt, Avis, Budget gibi uluslararası firmalarla birlikte Lotus gibi yerel ve bu işi gerçekten iyi yapan firmalar da mevcut. Ben kiralamamı uzun bir araştırma  sonucu Lotus Car Rental ’dan yaptım ve kiralama sürecinden bir hayli memnun kaldım. Zaten Google’daki incelemelere göre oradaki en iyi firmalardan biri olarak gözükmekteydi. Kendi tecrübelerime de dayanarak hiç tereddüt etmeden öneririm. Ayrıca aracı teslim alırken kartınızdan depozito bloke etmemeleri bence çok büyük artı.

Tüm araç kiralama firmalarında küçük araçlardan 4×4 SUV’lere kadar seçenekler mevcut. Programınıza ve mevsime göre istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak programınızda F-Road diye geçen Highland yolları var ise 4×4 bir araç kiralamanız gerekmekte. F-Road’lar kısaca dağlık bölgelere ulaşmak için kullanılan toprak ve çakıl yollardan oluşan, zaman zaman nehir geçişlerinin olduğu yollar ve 4×4 araçlar dışında bu yollara girmek kesinlikle yasak. Ayrıca bu yollar yaz dönemi açık oluyor. Genellikle Haziran sonunda açılan yollar hava izin verdiği sürece 3-4 ay boyunca açık kalıyorlar. 

İzlanda’ya kışın gidecekseniz de genel olarak 4×4 araç kiralamanız önerilmekte. Ben de hava şartlarından biraz korktuğum için tercihimi bu yönde yaptım ve 4×4 Kia Sportage kiraladım. Aslında yol tutuşu aracın 4×4 olmasından çok kar lastikleri ile ilgili, ama o rüzgarda büyük ağır bir araç yolda güven veriyor. Gerçi zaman zaman yollar o kadar kötü bir hale geliyor ki ben o arabada bile çoğu zaman güvensiz hissettim.

Son olarak, araç kiralarken sigorta seçeneklerinden bahsedeyim. Yukarıda bahsettiğim firmalarda genel sigorta araç kiralama fiyatına dahil olsa da herhangi bir hasar durumunda araç modeline göre ortalama 360.000 ISK civarı bir sorumluluk bedeli oluyor. (Yaklaşık 16.000 TL) İzlanda’da herhangi bir kaza geçirmeseniz bile doğanın aracınıza çizik vb. hasarlar vermesi çok olası, o nedenle ben bu yükün altına girmemek için sorumluluk bedelini düşüren sigortalar seçmenizi öneririm. Özellikle Güney İzlanda’ya gidecekler için Sand And Ash (Kum ve Kül) sigortası, çakıl yollardan geçecekseniz ise Gravel Protection olarak geçen lastikten seken çakılların verdiği zararları koruyan sigortayı kiralamanıza eklemenizi öneririm. 

İzlanda’da Benzin Almak

İzlanda’da benzin istasyonları self servis. Avrupa’nın genelinde olduğu gibi benzininizi doldurmak için herhangi biri çalışmıyor, siz makineyi kullanarak işleminizi yapıyorsunuz. Burada dikkatinizi çekmek istediğim tek bir konu var.

Makineleri kullanırken ilk yapmanız gereken benzin alacağınız tutarı seçmek. Karşınıza 1000 ISK, 2000 ISK, 4000 ISK vb gibi seçenekler çıkıyor. Siz tutarı seçtiğinizde kartınızdan o miktara bloke koyuyor. Eğer seçtiğiniz tutarın tamamını doldurdu iseniz hiçbir sıkıntı yok, ancak deponuz doldu ve seçtiğiniz tutara hala erişemedi iseniz işleminiz sonlanıyor ve bloke olan tutardan arda kalan kısım kartınıza iade oluyor. Ancak burada bankaların iade süreci vs derken bloke olan tutarın birkaç gün sonra kartınıza yansıdığı için eğer sürekli fazla tutar seçerseniz kart limitinizden önemli bir kısım bloke kalabilir. İzlanda’da benzinin litresi 220 kron civarı, yani örneğin 40 litre deposu olan bir araca benzin doldururken yarım depo alıyorsanız 4000, 5000 ISK gibi seçenekleri seçmeniz en ideali olacaktır. Bu arada, aman doğru benzin tipini seçtiğinizden emin olun.

Yukarıda da bahsettiğim gibi benzinin litresi ortalama 220 kron (motorin, dizel aynı), yani yaklaşık 10 TL. 40 litrelik bir depo 400 TL gibi bir tutara doluyor. İzlanda’da özellikle Route 1 üzerinde gezerken göreceğiniz iki benzinci arasında 100’lerce kilometre mesafe olabilir. O nedenle benzin ibresi biraz düşmeye başladığı vakit önerim hiç riske girmeden az az doldurmanız. 

İzlanda’da Araba Kullanmak

Yazının en önemli kısmını sona sakladım. İzlanda’da araba kullanmak dünyanın herhangi bir coğrafyasında araba kullanmaktan çok farklı olabilir. Evet, öyle trafik tersten falan akmıyor belki ama bu el değmemiş gibi gözüken adada doğanın insandan üstün olduğunu her yerde hissediyorsunuz. Özellikle kışın veya rüzgarlı havalarda araba kullanmak gerçekten her zamankinden daha fazla dikkat istiyor. Biraz da korkutuyor ne yalan söyleyeyim, ama tüm o korkuya değdiğine emin olabilirsiniz.

Öncelikle özellikle Kuzey Işıkları için kışın tercih edilen İzlanda’da kışın araba kullanmak ile ilgili bir video paylaşacağım, videoda yazan uyarıların çevirilerini alta ekledim.

Iceland – Winter Driving from Team BCI on Vimeo.

  1. Yola çıkmadan önce her zaman yol koşullarını kontrol edin ve rotanızdan emin olun.
  2. Kışın gün ışığı saatleri az ve karanlıkta araba kullanmak yorucu, planınızı buna göre yapın.
  3. Görüş mesafesi kısıtlı ise yavaşlayın,  ancak asla yolun ortasında durmayın. 
  4. Diğer araçların da güvenliğini düşünün, verdiğiniz her kararın bir sonucu olacaktır.
  5. Ne zaman pes edip geri döneceğinizi bilin ve güvenli olana kadar bekleyin. 
  6. Yolun keyfini çıkarmayı unutmayın.

Evinize anılar götürün, pişmanlıklar değil. 

Evet, yukarıda bahsettiğim gibi videoda gördükleriniz korkutucu değil mi? Ben bu videoyu gitmeden önce izlemiştim ve burada sanki en kötü durumları betimlemişler gibi gelmişti, o nedenle o kadar da kötü olmaz diyerek çok üzerinde durmamıştım. Ancak deneyimledikten sonra hava şartlarının genel olarak böyle olduğunu gördüm. Hiç tecrübe etmemişler için çok stresli, o yüzden böyle bir havada araba kullanmaya cesaret edemeyecek gibiyseniz hiç o strese girmeden İzlanda’daki birçok turdan birini seçebilirsiniz.

Ek olarak, 1 numaralı uyarıda bahsi geçen yol koşullarını ve havayı kontrol etmek için en.vedur.is, road.is, safetravel.is gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bu konuda insanları bilgilendirmekte gerçekten çok iyiler.

Gelelim İzlanda’da araba kullanmak ile ilgili temel kurallara:

Hız Sınırı

İzlanda’nın yolları öyle hız yapmaya elverişli yollar değil. Zaten Reykjavik etrafı dışında çok şeritli yol bile görmeniz imkansız gibi. Şehir içinde 50 km olan hız sınırı, Gravel Roads dedikleri çakıl yollarda 80 km, şehir dışında kalan ana yollarda ise 90 km. Kışın gidiyorsanız zaten 90 km’yi pek geçmeye cesaret edemeyeceksiniz ama yazın da hız yapmamanızı öneririm. Çünkü Izlanda’da hız cezaları bir hayli yüksek. 

Bu işareti görüyorsanız biraz sonra kamera hız kontrolü yapacak demektir. Hızınıza ekstra dikkat etmenizde fayda var.

Emniyet Kemeri 

‘Lütfen emniyet kemerinizi takınız.’ Diye uyarmama gerek yok aslında ama İzlanda’da ön koltuk veya arka koltuk fark etmeksizin araçta bulunan herkesin emniyet kemeri bağlaması zorunlu. Eğer çocuğunuz var ise onun da yaşına uygun çocuk koltuğu ve kemer ile seyahat etmesi gerekiyor.

Farlar

Gündüz veya gece fark etmeksizin İzlanda’da farlarınız her zaman açık olmalı. 

Yol Dışı Araç Kullanmak

Off-Road driving dedikleri belirli yolların dışına çıkarak araç kullanmak kesinlikle yasak.

Highlands – F-Roads

Eğer programınıza adanın iç kısımlarını, dağlık bölgelerini ekledi ise ne mutlu size. Harika manzalarla karşılaşacaksınız. Ancak buralara gitmeyi planlıyorsanız kesinlikle 4×4 araç kiralamalısınız. F-Road diye geçen yollara 4×4 araçlar dışında girilmesi kesinlikle yasak ve büyük cezaları bulunmakta.

Yoldaki Hayvanlar

İzlanda’da Araba Kullanmak dediğimde büyük ihtimalle böyle bir uyarı beklemiyordunuz. Kışın hiç olmasalar da özellikle yazın Route 1 üzerinde seyahat ederken bir koyun sürüsü ile karşılaşmanız çok olası. Bu durumda dikkatli bir şekilde yavaşlayıp hayvanların yoldan çıkmasını beklemelisiniz. İzlanda’da eğer yolda giderken bir hayvana çarpıp zarar verirseniz, o hayvanın ücretini sahibine ödemek zorundasınız. Ancak ücretinden çok bir hayvana zarar vermenin vicdanen yükü daha fazla tabii. O nedenle lütfen dikkat.

Tek Şerit Köprüler & Tüneller

Route 1 üzerinde, özellikle Güney İzlanda’da karşılaşacağınız tek şeritli köprüler aslında tam adı gibi. Köprü üzerinde tek bir şerit var ve sadece tek bir yönde geçiş yapılabiliyor. Buradaki temel kural köprüye gelirken hafiften yavaşlayarak kontrol etmek ve araç yoksa geçmek. Eğer araç var ise köprünün ucuna ilk önce hangi araç geldi ise onun geçme önceliği var. Karşıdan gelen araç geçtikten sonra köprüde herhangi bir araç yoksa yola devam edebilirsiniz. Bir kibarlık göstergesi olarak bekleyen araca elle küçük bir teşekkür etmek adetten. 

Blindhead

Blindhead’ler kabaca bir çeviri ile kör tepeler aşağıda gördüğünüz işarette olduğu gibi aslında çok açık. Bir tepeye yaklaşıyorsunuz ve yolun geri kalan kısmı da yokuş aşağı olduğu için tepenin ötesinde ne var görünmüyor. Bu durumlarda dikkatli olarak hızımızı azaltmakta fayda var.

 

Navigasyona Her Zaman Güvenmeyin

Evet, İzlanda’da iseniz navigasyon da sizi yanıltabilir. Genellikle en kısa yolu gösteren navigasyonların önerdiği rotalardaki yollar, İzlanda’daki güncel yol durumlarını bilmediği için kapalı olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız onca yolu geri dönmek zorunda kalabileceğinizden yola çıkmadan navigasyonun geçtiği yolların durumunu road.is sitesinden kontrol edip rotanızı gerekirse yol durumlarına göre düzenleyin.

Buzlu Yollar

İzlanda’da Araba Kullanmak özellikle kışın korutucu ve stresli bir işe dönüşüyor. Kış dönemi çoğunlukla karşılaşacağınız buzlu yollarda ekstra bir dikkat gerekiyor. Özellikle ani frenler veya viraja hızlı girişler buz üzerinde bir anda araca hakimiyetinizi kaybettirebilir.

İzlanda'da Araba Kullanmak

Rüzgar Olayı

İzlanda’da benim hiçbir yerde görmediğim bir rüzgar var. Zaman zaman 100 km’yi aşan hızıyla araçları bile yerinden oynatan bir rüzgar. Özellikle buzlu da bir yol var ise düz giderken bile rüzgar sayesinde hafif hafif şerit değiştirtebiliyor. Ayrıca yazın sürekli yola kum ve kül gibi şeyleri uçuran rüzgar kışın etraftaki karları uçuruyor. Bu nedenle hiç yağış olmasa bile bazen görüşünüz sıfıra inebiliyor.

Paralı Yollar

İzlanda’da bir tane paralı geçiş yapılan tünel bulunmakta. Tünel Akureyri’den doğuya doğru giderken Akureyri – Myvatn arasında 7 km’lik bir uzunlukta. Şayet tünelden geçecekseniz geçmeden 3 saat öncesi veya geçtikten sonra 3 saat sonrasına kadar tunnel.is adresine girip plakanızı girerek ödeme yapmanız gerekiyor. Tünelden tek geçiş ücreti 1.500 ISK. Gidiş dönüş iki kere geçecekseniz iki kere ödeme yapmalısınız. Eğer ödeme yapmazsanız tünel geçiş ücreti 2.500 ISK olarak araç kiralama firmanıza gidiyor ve işlem ücreti vb. Ücretler de eklenerek 6.500 ISK civarı cezalı geçiş tutarı ödemek zorunda kalıyorsunuz. 

İzlanda'da Araba Kullanmak

İzlanda’da Araba Kullanmak ve Kiralamak hakkında aklıma gelen her şeyi paylaşmaya çalıştım. Eğer sorularınız var ise yorumlara beklerim.

Videonun sonundaki uyarıyı unutmayalım: Evinize anılar götürün, pişmanlıklar değil.

Keyifli seyahatler.

Yurtdışında araba kullanmak ve kiralamak üzerine diğer deneyimlerim için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz:

 

Tags : Golden CircleIcelandIceland Road Tripİzlandaİzlanda Araba Kiralamaİzlanda Benzin Fiyatlarıİzlanda Gezi Rehberiİzlanda Gezisiİzlanda Yol İşaretleriİzlanda'da Araba KullanmakRing Road
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.