close
Gezi Planları

Orta Avrupa Tur Planı

Genel olarak tur şirketlerindeki uygun fiyatları ile, Orta Avrupa turları ilk kez yurtdışına çıkanların en çok tercih ettikleri rotalardan biri. Tur şirketlerinde genel olarak 7 gece ve Budapeşte, Viyana , Prag olarak sunulan bu turu, kendiniz planlayarak çok daha zengin bir hala dönüştürmek ise sizin elinizde.

Biz tur planımıza Budapeşte’den başlıyoruz ancak Prag veya Viyana’dan da başlanabilir. Tura başladığınız şehre göre sadece sıralama değişecektir.

Orta Avrupa Rotası
Orta Avrupa Rotası

Gün 1 – 3

İlk günün sabahında uçakla Budapeşte’ye ulaşıp ilk üç gecenizi bu şehre ayırmakta fayda var. Budapeşte aslında biraz İstanbul’a benzer geliyor bana. Tuna nehri üzerinde bir tur yapmayı unutmayın, özellikle akşam saatlerinde! Budapeşte ışıklandırması ile ödül almış bir şehir, gece görüntü gerçekten çok güzel oluyor.

Parlamento Binası
Parlamento Binası

Gün 4

Dördüncü günün sabahında Bratislava’ya doğru yola çıkın. Budapeşte – Bratislava arası 201 km ve ortalama 2 saat sürüyor. Bratislava öyle çok büyük bir şehir değil, ancak sevimli bir havası var. Gittikten sonrası 4-5 saatlik gezmece sonrası akşam dinlenmeniz için ideal bir nokta.

Bratislava Sokakları
Bratislava Sokakları

Gün 5 – 7

Beşinci günün sabahı Viyana’ya geçiyoruz. Bratislava – Viyana arası 78 km, neredeyse benim evimden işim kadar. İnsan böyle düşününce gerçekten hayatı bir sorguluyor ama bu iki başkent arasındaki yolculuğunuz 1 saat sürüyor. (İstanbul trafiğinde ev-iş ortalama bir buçuk saat sürüyor.)

Viyana için ne desek az. Hani yurtdışına çıkan herkesten “Avrupa çok medeni yaaa” geyiğini duyarsınız ya, işte o Viyana’da gerçek. Viyana gerçekten de Avrupa’da medeniyet konusunda kendini aşmış bir şehir. Daha detaylı övgüyü şehir rehberinde tekrardan yazacağım. Bu sebeple biz de bu noktaya gereken önemi göstermek gerekir diye düşünüyoruz. Bence o en başında bahsettiğim tur şirketlerinin yaptığı en büyük haksızlık, Viyana’ya bir veya iki gün ayırmaları. Viyana için en az üç güne ihtiyacınız olacak ve üç gününüzün de her anı dolu dolu geçecek.

Gün 8

Bu günümüzü aslında küçük bir mola vermek ve biraz huzur bulmak için kullanacağız. Viyana’dan 289 km sürecek bir yolculuk ile yaklaşık üç saat sonra Hallstatt’a ulaşıyoeuz. Burası aslında gezilecek pek bir yeri olmayan küçük bir Avusturya köyü. Ama gittiğinizde huzuru bulacağınız garanti! Gidin görün, biraz bütçenize de kıyın göle bakan bir otel odasında kalın. Pişman olmayacaksınız.

Hallstatt
Hallstatt Manzara

Gün 9

Yeterince huzur dolduk sanırım. Bugün artık Avusturya sınırlarını aşıp Çek Cumhuriyetine doğru yol alıyoruz. İlk durağımız Český Krumlov. Hallstatt’tan 209 km sürecek yolculuğumuz sonrası, Hostel II filminin çekildiği hostel’in bulunduğu, UNESCO dünya mirası listesinde de bulunan küçük bir ortaçağ kasabasına ulaşacağız.

Český Krumlov
Český Krumlov

Gün 10 – 12

Onuncu günün sabahı Český Krumlov’dan çıkıp küçük bir mola yapacağımız Karlovy Vary’e geçiyoruz. 236 km yol sonrası burayı gezmek için 3-4 saatinizi ayırmanız kafi, daha sonra Prag’a devam. Karlovy Vary’den Prag’a olan yoluculuğunuz 127 km sürecek. Prag’a zaten akşama doğru varırsınız, bugün çok fazla bir gezmenize gerek yok ancak yemeğinizi Old Town’da Tyn Church’e bakarak yemeniz önerilir. Daha sonraki iki gün Prag’ı baştan aşağı gezmenize yetecektir.

Gün 13

Dönüş vakti. Muhtemelen bu turu araba ile yaptınız ve arabanızı kiraladığınız yere iade etmeniz gerekiyor, yani Budapeşte’ye. Bugün yolculuğunuz biraz uzun sürecek. Prag – Budapeşte arası 525 km. Uçuş saatine göre yola çıkıp aracı iade ederek bu harika geziye veda ediyoruz.

Prag - Astronomik saat kulesinde saat başını beklerken...
Prag – Astronomik saat kulesinde saat başını beklerken…

 

Kısa Kısa

Vakit daha kısıtlı ise;

  • Bratislava’da kalmayıp bir gün oradan tasarruf edebilirsiniz. Bratislava’da 3-4 saat gezip Viyana’ya devam etmek de bir tercih.
  • Karlovy Vary’e hiç uğramadan Prag’a geçebilir ve bir gün de oradan tasarruf edebilirsiniz. Görürseniz gerçekten güzel, ancak görmeseniz de çok fazla bir şey kaybedeceğinizi düşünmüyoruz.
  • Hiç mi hiç önermiyoruz ama daha da kısmam gerekiyor diyorsanız ya üç büyüklerden birini plandan çıkarmanız gerekli ya da Hallstatt ile  Český Krumlov’u. Ama dediğimiz gibi, hiç mi hiç önermiyoruz!

Aksine vaktiniz daha mı bol, bizim de gezilecek yerlerimiz bol;

  • Hallstatt’tan Český Krumlov’a geçerken arada Salzburg’a uğrayabilirsiniz.
  • Karlovy Vary’e kadar gelmişim, tam Almanya sınırındayım bir geçsek mi diyorsanız Dresden tam sizlik. Hatta biraz daha uzatıp Leipzig veya Berlin’e kadar çıkabilirsiniz. Sınır dediğimize bakmayın bu arada, sadece harita üzerinde görüyorsunuz. Yoksa yolun bir şeridi Çek Cumhuriyeti iken diğer şeridi Almanya olacak. Sınırları olmayan bir dünya gerçekten de çok güzel. (Sosyal mesajımızı da verdik.)
  • Daha da mı vaktiniz var, “yok artık, ne mutlu size” diyor ve daha kuzeylere gidiyoruz. Orada gül gibi bir Polonya duruyor. Prag’dan sonra Polonya sınırları içerisinde Wroclav, Kraków ve Varşova’ya gidebilir, gezinizi olabildiğince uzatabilirsiniz.
Tags : Avusturya RehberiBudapeşte RehberiÇek Cumhuriyeti RehberiCesky Krumlov RehberiGezi RotasıHallstatt RehberiMacaristan RehberiOrta Avrupa Tur PlanıOrta Avrupa TuruPrag RehberiViyana Rehberi
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

1 Yorum

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.