close
Avrupaİspanya

Tek Şehir, İki Gezgin, İki Görüş – Barselona

“Tek Şehir, İki Gezgin, İki Görüş” bölümümüzde bu sefer şehrimiz Barselona . Antoni Gaudi’nin eşsiz mimarisi ile akıllarınızda yer edecek Barselona’yı ana hatlarıyla iki gezginin farklı görüşlerinden inceledik.

Genel Değerlendirme

IMG_3984
Casa Mila

Mija: Turist yoğunluğu oldukça fazla olsa da sıcak iklimi, muhteşem mimarisi, lezzetli yemekleri ve Gaudi’nin büyüleyici yapılarıyla Barselona hafızamda samimi bir şehir olarak yer buldu. Roma kadar tarih kokmasa da, Gaudi’nin eşsiz eserlerini görmek yeterli gelecektir. Deniz’e kıyısı olduğu için merkezi gezmekten sıkıldığınızda, kendinizi şehrin içindeki plajlara bırakabilirsiniz.

Gezen Kafa: Barselona’ya ilk girdiğim andan itibaren sanki İzmir’deymişim havası oluştu bende. İlk girdiğiniz andan itibaren kafa olarak insanların yaşamının çok rahat olduğunu düşünüyorsunuz ki biraz gezdikten sonra gerçekten öyle olduğunu anlıyorsunuz. Aynı zamanda krizin etkilerini de gözlemlemeniz mümkün, sokakta yaşayanların sayısı herhangi bir Avrupa şehrine oranla çok fazla. Yazın giderseniz denize girme fırsatınız olabilir.

Antoni Gaudi

IMG_4010
Casa Battlo’nun Çatısı

Mija: Barselona denilince şüphesiz akla gelen en önemli isim olan Gaudi, bu şehirdeki en ünlü mimari eserlerin yaratıcısıdır. Özellikle La Sagrada Familia ve Park Güell’i ziyaret etmek Gaudi’ye hayran olmanızı sağlayarak, sizlere de oldukça etkileyici bir deneyim sunacaktır.

Gezen Kafa: Barselona’nın dünyaca ünlü eserleriyle tanınmasını sağlayan kişi Gaudi desek yanlış olmaz, hatta Gaudi’nin 4-5 eserinden başka şehirde mimari açıdan görülecek bir şey yok diyebiliriz. Gaudi’nin ölümüne dair bir efsaneye göre Gaudi bir gün sokağa çıkmış ve “Aman Tanrım, ne de güzel yapmışım.” diye Sagrada Familia’ya bakakalmış. Binanın tümünü görmek için arka arkaya yürürken gelen tramvayı fark etmemiş ve tramvay çarpmış. Daha sonra kaldırıldığı hastanede ise yaşamını yitirmiş. Dediğim üzere bu bir efsane, ne kadar doğrudur bilinmez ama insanın Sagrada Familia’a bakarken kendini kaybettiği bir gerçek.

La Sagrada Familia

IMG_3969
Sagrada Familia

Mija: Sadece bu bazilikayı görmek için bile Barselona’ya gidilebilir. Oldukça ihtişamlı ve karmaşık mimariye sahip bu yapıyı dışarıdan çok dikkatle inceleyeceğinize eminim.  Dışarıdan bu denli eşsiz görülen yapının iç mimarisi bana o kadar etkileyici gelmese de, bazilikayı ayakta tutan kolonlar, dallı budaklı ağaçlar şeklinde tasarlandığından görülmeye değer.  Ziyaret etmek isteyenler biletleri online olarak satın alırsa dışarıdaki uzun sırayı kolayca pas geçebilirler.

Gezen Kafa: Bitmeyen kilise olarak da bilinen Sagrada Familia şüphesiz ki dünya üzerindeki en etkileyici mimari yapılardan biri. Dışından olduğu kadar içi de nefes kesen bir mimariye sahip yapı benim hayatımda gördüğüm yerler arasında birinci sıraya oynuyor. Bilet sıkıntısı çekmemeniz için online rezervasyon önerilir.

Las Ramblas

Mija: Barselona’nın kalbi olarak kabul edilen Plaça de Catalunya ile başlayan İstanbul’un İstiklal caddesine benzeyen ve arabaların geçemediği yürüyüş yoluna sahip 2,5 km uzunluğundaki bu cadde yılın her mevsiminde turist akınına uğradığından oldukça kalabalık. Cadde üzerinde çok sayıda restoran, cafe ve publar görebilirsiniz. Barselona’ya kadar gelmişken görülebilir ancak Las Ramblas’dan  etkilendim diyemeyeceğim.

Gezen Kafa: Plaça de Catalunya’dan deniz kıyısına kadar uzanan Las Ramblas, Barselona’nın İstiklal caddesi kıvamında, her daim hareketin eksik olmadığı bir cadde.  Bana çok da etkileyici gelmedi.

Barselona Mutfağı

IMG_3950
Deniz Mahsullü Paella

Mija: Ben bu mutfağı çok sevdim. Akşam saatlerinde Sagrada Familiaya bakan sokaklarda Tapas keyfi yapıp ev yapımı şaraplardan içmeyi atlamayın. Paella isimli pilavlarının deniz ürünlü olanlarından mutlaka iyi bir yerde tatmanızı öneririm. Tapas keyfi yaparken Manchego peynirlerinden sipariş etmeyi unutmayın.

Gezen Kafa: Ben bir türlü ısınamadım. Genel olarak yediğinize oranla ödediğiniz hesap çok yüksek oluyor. En sevdiğim yemek deniz mahsullü paella olmuştu ancak tapas’ların benim tarzım olduğu pek söylenemez. Sangria ise güzel bir içki, hiç fark etmeden bir sürahiyi bitirebilirsiniz. Bu arada pek bu mutfak ile alakası yok ama hayatımda yediğim en iyi hamburger sanırım Barselona’daydı.

Gitmeye Değer mi?

IMG_4557
Sagrada Familia’nın Kulelerinden İniş

Mija: Bu etkileyici şehrin hem önemli yapılarını ziyaret etmek hem de sokaklarında hayatı yaşamak tatmin edici  bir deneyim olacaktır. Modunuz her ne olursa olsun bu şehir yörüngeyi pozitife doğru ivmelendirecektir.

Gezen Kafa: Tanıdığım birçok insanın Avrupa içindeki favori şehirlerinden biri Barselona. Benim için o kadar öncelikli sırada olmasa da en az bir kere görülmesi gerekir, sırf Sagrada Familia’yı görmek için bile gidilir. Şehirde tarihi ve mimari açıdan Gaudi’nin birkaç eserinden başka pek fazla bir şey yok. Bu sebeple bu konudaki beklentilerinizi pek yüksek tutmamakta fayda var. Sagrada Familia hariç tabii, orası için beklentileriniz en üst seviyede olabilir.

10 Üzerinden Kaç Verdik?

Mija: Benim için Barselona 10 üzerinden 8 puanı hak ediyor.

Gezen Kafa: Sagrada Familia olmasa 5-6’nın üstüne çıkmazdım ama sırf onu görmek gerektiği için 7.5 puanı hak ediyor.
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.