close
AvrupaTürkiye

En (———) Kahvaltı: Van Gezi Rehberi

Sınavlarda sıklıkla kullanılan bir soru metodu olan boşluk doldurma ile yazımıza başlayalım. Bu sorudaki boşluğa damağınızda, gönlünüzde ne kalmışsa onu hissettiren kelimeyi yazabilirsiniz. Zengin, lezzetli, sohbetli, keşifli… Çünkü Van Kahvaltısı tam olarak da böyle birşey!

Ne zamandır aklımda olan Van seyahatini soğuk ama güneşli (en sevdiğimiz) bir cumartesi günü gerçekleştirdim. Sabah yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuştan sonra Van Fırat Melen Havalimanından hızlıca çıktık ve tüm gün bize eşlik eden Seyfettin Amca’yı aradık.

Bu kısma müsadenizle reklam alacağım çünkü Van gezilecek yerleri keşfetmemizi ve seyahatimizin güzel geçmesinin en az %10’unu kendisine borçluyuz. Kendince zamanı kolay yönetmemizi sağlayan önerileri, uzun yollardaki hoş sohbeti, ekonomik-politik bakış açısı ve yetiştirip hepsini birer meslek sahibi yaptığı kızları ile gerçekten tanıdığımıza çok memnun olduk. Baştan söyleyeyim 4 kişi aşağıda birazdan okuyacağınız bütün yerlere gittik, gerektiğinde beklendik ve bunun için toplam 200 TL ödedik.

Star Taksi: Seyfettin Alt / 0536 508 12 80

Taksi ile havalimanından doğruda yıllardır orjinalini yeme özleminde olduğumuz Van kahvaltısına götürdü.

Van gezi rehberi

Van Kahvaltısı

Çokça araştırıp sayısız yazı okuduktan sonra (çünkü tek kurşunumuz vardı) Sütçü Kenan Kahvaltı Salonu’nda karar kıldık. Sabah ilk uçakla geldiğimiz için mekanı neredeyse biz açmış olabiliriz ki onlar da sanırım biz uçağa bindiğimizde açmıştır. Güleryüzlü, tam kararında bir ilgi ile karşılandık ve çok güzel bir masaya yerleştik. Ben önden rezervasyon yaptırmıştım ama sanırım pek gerek yokmuş çünkü mekan 5 katlı. Ama mutlaka dışarıda oturacağım derseniz o zaman bir gün önce falan arayıp ‘ben geliyorum’ demekte fayda var.

Sizin masaya yerleşmenizi takiben önden bir parmak ballı sıcak süt ile kahvaltı gelmeye başlıyor. Öyle ki neyi nereye koyacağınızı, hangisini önce yiyeceğinizi şaşırıyorsunuz. Mekanın sahibi hiç sıkmadan ama sanki masamızda oturuyormuşcasına ‘aa bu ne acaba?’ sorularımıza yanıt veriyor. Çayların sürekli tazelendiği, hiç doymak istemediğiniz bir ziyafet sofrası ile güne başlıyorsunuz resmen.

Otlu peynir, kavut, murtuga, çörek ekmek, bal ve daha pekçok lezzetli kahvaltılıklarla karnımızı doyurduk. Kişi başı yaklaşık 25-30 TL ödedik.

Van Gölü / Akdamar Adası 

Kahvaltıdan sonra Van’da gezilecek yerlerin arasında liste başı olan Akdamar Adası’na doğru yola koyulduk. Yolda Van Gölü’nün muhteşem güzelliğine bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Sonradan aklımıza geldi ama keşke bir arada arabayı durdurup göle elimizi soksaydık dedik. Nasıl bir suyu var merak ettik doğrusu. Gölün ara ara beyaza yakın, turkuaz renki bölgeleri çok ilginçti.

Gölün ortasında yer alan Akdamar Adası’na iki farklı yerde bulunan iskelelerden kalkan motorlarla gidebilirsiniz. İskelelerden biri Gevaş diğeri Edremit’te. Gevaş’tan adaya gidip gelmek yaklaşık 20 dk yani daha yakın sürdüğü için genelde burası tercih ediliyor. Tekneler her iki taraftan da dolunca kalkıyor ücreti gidiş dönüş 15 TL.

Ada’daki kiliseyi gezmek, adanın etrafını dolaşmak yaklaşık 1 ila 1,5 saat arasında sürüyor. Fotoğraf çekeyim vs derseniz bu süre daha da uzar. Adaya girdiğinizde 10 TL bir giriş ücreti ödüyorsunuz. Müze Kart geçiyor.

Ada’da görülmesi gereken en önemli yer Akdamar Ermeni Aziz Haç Kilisesi Ermeni Kilisesi. Kilisenin içinde yer alan rölyefler, duvardaki yazılar ve süslemeler bugüne kadar korunmuş.

Van Kalesi

Van Kalesi oldukça ama oldukça yüksekte bir yerde (doğal olarak) ve sizi hayal kırıklığına uğratmayacaksam biz oraya çıkmadık. Yani o yüksek dağın yamaçlarına kadar geldik. Bir o güzel havaya baktık bir de kaleye baktık vazgeçtik. Onun yerine kalenin etrafını dolaştık, eski yerleşim yerlerinin olduğu oyukları gördük, ördek besledik ve Van Kedisi sevdik.

Büyük Rus Pazarı

Van gezimizin çoğunluğunda rahatça dinlenerek gezdik. Büyük Rus Pazarını da bu gezimiz sırasında gördük. Daracık koridorlardan oluşan Rus pazarı olmasına rağmen ağırlıklı İran’dan gelen tabak-çanak-çay bardağı altlığı ve bilimum ıvır zıvır eşyanın satıldığı bir yer burası. Gezmesi inanılmaz keyifli o kadar keyifli ki kendimize 6 kişilik kahvaltı takımı bile aldık!

Ve Van’ın Diğer Keşifleri…

Van’da peynir ve terayağı tam Sütçü Kenan Kahvaltı Salonu’nun karşısındaki peynirciler çarşında satılıyor. İçeri girdiğinizde heryer bembeyaz ve süt kokuyor öyle söyliyeyim. Çarşının bitiminde ise sakatatçılar var, görüntüler hoşunuza gitmeyebilir…şimdiden söyleyeyim.

Biz peyniri günün sonunda dükkanı neredeyse kapatan Sütçü Kenan’dan aldık. Normalde İstanbul’da yediklerimde tuhaf bir ot kokusu olurdu ama burada hiç o kokuyu almadım. Aslında ücretli satılıyor ama sahibi sabahın keyifli sohbetinden bizi hatırladı ve peynirleri ikram etti.

Bütün gün gezerek Van merkezi bitirdik ve günü  Van AVM’de dinlenerek noktaladık.

2018’de yaz aylarında Van’a bir daha gelmek istiyorum, Seyfettin Amca’nın dediğine göre Van asıl o zaman çok güzel oluyormuş. Özellikle heryer rengarenk çiçeklerle kaplı tam bir görsel şölen…Üstelik gittiğimde kahvaltıyı yapar yapmaz, bu sefer şehir merkezinin dışında kalan yerleri de gezeceğim.

Travel Bakery notu: Tek öğünüm kahvaltı oldu, ertesi gün saat 10:00’a kadar başka birşey yemedim!

Van; Doğu’nun incisi!

Tags : akdamar adasıbüyük rus pazarısütcü kenan kahvaltı salonusütçü kenan vanVanvan araç kiralamavan gölüvan görülecek yerlervan kahvaltısıvan kalesivan kedisivan star taksivan taksivan'da ulaşımvan'da yapılacaklar
travelbakery

The author travelbakery

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.