close

Eğer 4-5 şehirlik bir seyahat planlıyorsanız ve birkaç kişiyseniz yurtdışı seyahatlerinizde araba kiralamak hem maddi hem de manevi anlamda mantıklı bir seçenek olabilir. Yurtdışında araba kiralarken firmaların kendi sitelerini incelemekle birlikte Rental Cars, Auto Europe gibi birçok firmanın karşılaştırmasını aynı anda yapan ve en uygun seçenekleri sunan firmaların sitelerine de bakabilirsiniz.
e6d6e7_72842820cff74875a6a8e460b6804278

İtalya’da birçok uluslararası araç kiralama firması ile birlikte Sicily by Car, Maggiore gibi ulusal seçenekler de bulunmakta ve bu ulusal firmaların fiyatları gayet uygun. Ancak gene de seçiminizi yaparken uluslararası üne kavuşmuş firmalardan yapmanızda fayda var. Dediğimin aksine, biz tercihimizi ulusal bir firma olan Maggiore’den yaptık. Aracı almaya gittiğimizde 2.000 € kadar bir depozito çekeceklerini ilettiler, bu bize haliyle çok fazla geldi. Ekstra tam sigorta yaptırırsanız 400 € çekeriz depozitoyu dendi ve biz de bu sebeple günlük 20 €’a tam sigorta yaptırdık. Böylece ulusal firmalarla uluslarası firmalar arasındaki fiyat farkı da aradan kalkmış oldu. Ancak İtalya’da araba kiralıyorsanız tam sigortalı olmasında fayda var, şehir içlerinde insanlar birbirlerine dokunarak park ettiği için siz bir kaza yapmasanız bile birinin sizin aracınıza çarpması olası.

Araba kiralarken sizden ulusal sürücü belgenizi istiyorlar. Geçtiğimiz sene, polis çevirdiğinde yasal olarak Uluslararası Sürücü Ehliyeti de bulundurmanız gerekiyordu. Ancak bu sene değişen ehliyetlerle bu gibi bir durumun ortadan kalktığı belirtiliyor.

italy-traffic

İtalya’da araba kiralamayı şehir içi ulaşım aracı olarak da kullanırım diye düşünüyorsanız buna hiç gerek olmadığını söyleyebilirim, ayrıca yukarıdaki fotoğraftaki karmaşanın içinde araba kullanmak hiç keyifli olmayabilir. Şehir içinde yardımcı olacağına trafik ve park yerlerinin yetersizliği sebebiyle seyahatinizi işkenceye bile dönüştürebilir. İtalya trafiği için öyle Kuzey Avrupa’daki kadar olmasa da bizim trafiğimizin biraz modern hali diyebiliriz. Otoyollarda sol şerit kesinlikle hızlanma ve sollama şeridi. Bizdeki gibi sol şeride geçeyim, tamamen oradan gideyim gibi bir durum yok. Sağ şeritte giderken önünüze bir araç çıkarsa sol şeride geçip onu solluyorsunuz ve sağa geri geçiyorsunuz. Aslında normalde bizde de olması gereken şey ama olmuyor işte. Bir döner kavşağa giriyorsanız döner kavşağın içinde araba var ise öncelik her zaman onun.  (Gene bizde yazılı olan ancak pratikte uygulanmayan bir trafik kuralı.) Bunları belirtiyorum ki benim gibi daha ilk döner kavşağınızda korna yemeyin. İtalya denince akla motosikletler de gelir. Özellikle şehir içi trafikte o kadar motosiklet var ki fark etmemeniz imkansız. Bizde trafikte motosikletlilere pek saygı duyulmaz. Aslında İtalyanların da öyle motosikletlilere özel bir saygı duydukları da yok, ama o kadar fazlalar ki otomatik bir farkındalık oluşuyor.

ztl-corso-tintori

Özellikle şehir içlerine girdiğinizde ZTL (Limited Traffic Zone) alanlara dikkat etmelisiniz. Buralar genellikle tarihi şehir merkezlerinde, sadece özel izinli araçların girebildiği kısıtlı alanlar. Floransa ’nın şehir merkezinde bolca karşılaşacaksınız, eğer yasak bir zamanda o alanlara giriş yaparsanız ülkeye geldikten birkaç ay sonra bir trafik cezası gelmesi muhtemel. Böyle bir alana girdiğinizi aşağıdaki gibi bir tabeladan anlayabilirsiniz, eğer kırmızı yanıyorsa kesinlikle girmemeniz gerekiyor. Yeşil yanıyorsa geçiş yapılabilinir.

image.axd

İtalya’da araba kiralamanın en büyük sıkıntısı arabayı nereye park edeceğiniz derdi. Genel olarak yol kenarında, park edilebilir alanlar mavi ile çizilmiş. Buralar gündüz paralı iken akşam 8 ila sabah 8 arası ücretsiz oluyor. (Saatler değişkenlik gösterebilir.) Park ettikten sonra ödemenizi otomatlara yapıyorsunuz. Otomatın verdiği fişi arabanızın ön camına bırakmayı unutmayın. Gece arabanızı kapalı otoparklara da bırakabilirsiniz ancak bu durumda gecelik 25-30 € gibi bir ücrete katlanmak gerekiyor. Floransa’da tek ücretsiz otopark Piazzale Michelangelo. O muhteşem Floransa manzarasının görüldüğü bu tepe aslında bir otopark, tur otobüsleri vs. de genel olarak buraya park ediyor. Otelinize valizleri bıraktıktan sonra arabayla buraya gidebilir ve 2-3 gün rahatça bırakabilirsiniz. (Denendi, bir şey olmuyor.)

piazzale-cars

Son olarak otoyol ücretleri hakkında kısa bir bilgi verelim. İtalya’da bir hafta araba kullandıktan sonra ülkemizdeki geçiş ücretlerine minnettar olabilirsiniz. İtalya’da otoyollar Autostrade olarak geçiyor ve 200-250 km’lik bir otoyoldan geçiş ücreti yaklaşık 20 €. Bunu TL’ye de çevirince insanın canı acıyor açıkçası, en iyisi mi TL’ye çevirmeyelim.

İtalya’da araba kullanmak ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular dediğimizde bizim aklımıza bunlar geldi. Sorularınızı, görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz…
Tags : italya turuitalyada araba kiralamakitalyada araba kullanmakyurtdışı araç kiralama
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

14 yorum

 1. Geri bildirim: Floransa – Gezen Kafa
 2. Gözüm korkmadı desem yalan olur. Tek düşündüren otoban ücretleri. Paylaşımda ki tüyolar için teşekkür ederim.

  1. Otoban ücretleri elbette can sıkıyor ama kurtulmak için eğer Google Maps kullanıyorsanız rota çizdirirken alternatif olarak paralı yolları es geçme özelliğini kullanabilirsiniz. Büyük ihtimal seyahat süresini uzatacaktır ama paralı yollardan kaçmak için faydalı olabilir, tabii o rotada paralı yol dışında bir seçenek yoksa gene aynı rotayı çizecektir. Bana göre daha sıkıcı olan kısım Floransa gibi şehirlerdeki otopark sorunsalı. Bir otoparka gecelik 25 – 30 eur gibi ücretler vermek gerçekten insana koyuyor, ama biraz araştırma ve kalacağınız yere yürümeyi kabullenmek ile onun da üstesinden gelmek mümkün.

 3. Merhaba. Nisan ayında balayına gitmiştim İtalya’ya ve 10 günlük araba kiralayarak kuzeyden güneye gezdik. yaklaşık 1 ay sonra bugün mail geldi ve 90 km hız sınırı olan yolda 113 ile gitmişim. İtalyanca yazdığından anlayamadım. 135€ var 169 € var 186 var en sonunda birde attenziona diyip 357,34 euro demiş 😀 Sizce ceza miktarı ne kadardır? Birde ödemezsem problem olur mu;? Tüm kartlarımı iptal etmiştim ne olur olmaz diye.

  1. Merhaba, öyle bir olayla karşılaşmadığım için tam olarak hangisi ceza emin olamıyorum ancak gelen mail’i google translate gibi bir sistemde İtalyanca – İngilizce veya direk İtalyanca – Türkçe çevirmenizi öneririm. %100 anlamlı çevirmese de gelen ceza hakkında gerekli bilgileri edinmenizi sağlar.

   Normalde bu durumlarda araç kiralama şirketleri kredi kartından cezayı otomatik çeker ancak kartlarınızı iptal ettiğiniz için sizden cezayı alma gibi bir ihtimalleri yok. Cezayı ödemezseniz ve de ceza belgesinde ehliyet no veya pasaport no gibi bilgileriniz var ise gelecekte bir İtalya seyahati yaptığınızda bu durum karşınıza sorun olarak çıkabilir.

   1. Ceza yazısı resim olarak gönderildiğinden çeviri yapamadım. Fakat araştırmamda cezanın 169 euro olduğunu masrafı ile 186 euro ödemem gerektiğini öğrendim. Birde firma 50 euro posta, işlem ücreti falan yazmış. Sürücü belgesi numaram ve pasaport bilgilerim var firmada. İtalya’ya bir daha girmeyeceğim. Fakat benim endişem bu ceza 5-10 sene sonra bana katlanarak faiziyle gelir mi? Tek endişem bu.

    1. Konu ile ilgili tam emin olamasam da cezanın Türkiye’de karşınıza çıkacağını zannetmiyorum. Ama İtalya olmasa bile herhangi bir Schengen ülkesinden vize alırken sıkıntı olabilir. TL’ye çevirince her ne kadar yüksek bir meblağ olsa da ileride bir sıkıntı ile karşılaşma riskinizi ortadan kaldırmak için ödemenizi öneririm.

 4. Merhabalar. Ben de eşim ile 15 Eylül-22 Eylül arası yapacağımız İtalya turu için Roma Fiumicino Havaalanında Europcar dan araç kiralamayı düşünüyorum. Fakat sizin de söylediğiniz gibi otoban, park ücretleri ve cezalardan kaynaklanan sorunlar yüzünden hiç araç kiralamayıp direkt tren ve otobüs ile mi gezsek? Ama araç olunca da daha özgür hareket edebiliyorsunuz malum. Romadan başlayıp Floransa, Pisa Venedik ve dönüş Roma olarak planladık. Sizce hangisi daha hesaplı ve mantıklı olur?

  1. Merhaba. Arabanın verdiği özgürlük elbette tartışılmaz ancak İtalya’da şehir içi araba kullanmak ve park konusu büyük bir sıkıntı. Programınızdaki tüm şehirlere rahatlıkla tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren için fiyatlar çok değişken olmakla birlikte benzin, otopark gibi masrafları katınca iki kişi için muhtemelen tren yolculuğu daha uygun olacaktır. Eğer olur da araba kiralamaya karar verirseniz de havalimanından değil de Roma’yı 2-3 gün (kaç gün kalacaksanız) gezdikten sonra şehirden ayrılırken Roma Termini tren istasyonunda bulunan araç kiralama ofislerinden kiralamanızı öneririm. Çünkü Roma’yı gezerken arabaya ihtiyacınız olmayacak, böylece 2-3 günlük kiralama ve otopark ücretlerinden tasarruf edersiniz. Tren saatlerini, fiyatlarını ve bilet almak için şu siteyi inceleyebilirsiniz: http://www.trenitalia.com/tcom-en

 5. Merhaba ben de italya da araç kiralayıp italyada gezdikten sonra aynı araçla isviçreye gitmeyi düşünüyorum aracı teslim alırken bu durumu belirtmeme gerek var mı aksi halde sorun yaşar mıyım sizin bu fikrinizi öğrenebilir miyim.

  1. Kiralayacağınız araç ile ülke dışına çıkacak iseniz bunu kiralarken firmaya belirtmeniz gerekiyor, bazen bunun için ekstra ücret talep edebiliyorlar. Bu yüzden firmaya ülke değiştireceğinizi belirtmeden kiralama yapmanızı önermem. Keyifli seyahatler.

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.