close

Beşinci gün yazısına Las Vegas ’ta çılgın bir gece geçirdikten sonra diyerek başlamak istedim. Ancak bir önceki gün Zion National Park’ta heyecan dolu uzun yürüyüşler yaptığım için Las Vegas’ta erkenden sızdım tabii. Beşinci günün şafağında gene erkenden uyanıp yaklaşık 500 km’lik bir yolculuğa başladım. Hedef bu sefer Page, Arizona. Page küçük bir kasaba olmasına rağmen görülecek doğal harikalar bakımından baya geniş imkanlar sunan bir yer.

Page, Arizona

Dikkatli bir şekilde rotamı takip ettiyseniz ilk başta Las Vegas’ı es geçip Zion’a gittiğimi, sonrasında Las Vegas’a geri dönüp gene Zion yolu üzerinden Page’e vardığımı göreceksiniz. Rotalama açısından tabii aynı yolu boş yere iki kez gitmiş gibi oldum, ancak bunun sebebi tamamen duygusal. Eğer bir gün önce Las Vegas’a gitseydim konaklama seçenekleri çok pahalı olduğu için programda böyle bir oynama yapmaya karar verdim. Net söylemem gerekirse bir gün önce Paris Las Vegas’ta konaklama 250 $ iken orada kaldığım gece 50 $’dı. Sizce de 400 km fazladan yol gitmeye değmez mi?

Gün 5 Rotası

Page, Arizona

Page, slot kanyonlarıyla ünlü bir bölge. Bu nedenle benim de ilk tercihim bunlardan biri oldu. Şüphesiz ki bu kanyonların en ünlüleri Antelope Canyon diye internette efsane fotoğraflarına denk geldiğiniz yer. Buraların tek kötü yanı bir rehber eşliği dışında girmenizin imkansız olması. Yani buraları gezecekseniz illaki bir tur satın almak zorundasınız. Antelope Canyon dedim ama aslında Antelope Canyons demek daha doğru, çünkü Upper ve Lower olmak üzere iki taneler. Lokasyon ve özellik olarak birbirlerine yakın olsalar da Upper’ın daha ünlü olduğunu söyleyebilirim, aldığı ışık sebebiyle özellikle fotoğrafçılar tarafından daha çok tercih ediliyor. Bu ün, tur fiyatlarına da yansımış. Upper Antelope Canyon’u gezmek istiyorsanız minimum 50 doları gözden çıkarmanız gerekiyorken Lower Antelope Canyon için bu fiyat 30 dolar civarlarında. Kanyonlara güneş ışığının en iyi denk geldiği saatler peak hours olarak geçiyor ve bu saatlerde tur fiyatları biraz daha pahalı. Buraların rehbersiz gezilmemesinin en büyük nedeni aslında gezenlerin güvenliği. Bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle ani su baskınları tehlikesi bulunuyor (flash flood area) ve zamanında yaşanmış üzücü olaylar bu kanyonları bir süre ziyaretçilere kapatmış, sonrasında da sadece tur rehberleriyle ziyarete açılmışlar.

Ken’s Tours: Lower Antelope Canyon

Ben önceden internet üzerinden ayarladığım Ken’s Tours ile Lower Antelope Canyon’u gezmeye karar vermiştim, Page’e vardığımda da hiçbir yere uğramadan direk oraya geçtim. Yaklaşık bir saat süren turumda gerçekten eşsiz bir doğa harikasına şahit oldum. Tur rehberi tur boyunca gerçekten faydalı bilgiler veriyor, ayrıca fotoğraf çekilebilecek güzel noktaların ipuçlarını sizle paylaşıyor ve fotoğraflarınızın istenilen güzellikte çıkması için kameralarınızın, telefonlarınızın ayarlarını bile yapıyor.

Glen Canyon

Lower Antelope Canyon sonrası durağım Glen Canyon Dam Visitor Center ve Glen Canyon’un eşsiz manzarasıydı. Page, Arizona gerçekten doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakıyor. Burada da eşsiz doğal güzellikleri bir süre gözlemledikten ve Glen Canyon Dam köprüsünden yürüdükten sonra bir sonraki durağıma geçtim.

Horseshoe Bend

Horseshoe Bend, Türkçe ismiyle Atnalı Menderesi bu yazıda artık klasikleşmiş bir tanım olacak ama doğanın eşsiz bir güzelliği olarak karşınıza çıkıyor. Horseshoe Bend trailhead’e arabanızı park ettikten sonra yaklaşık 1 km’lk bir yürüyüş sonrası bu eşsiz güzelliği görebiliyorsunuz. Yol Arizona’daki diğer yürüyüş yolları gibi kızıl, sanki kendinizi başka bir gezegende hissettiren kumlarla kaplı.(Kızıl gezegen, anladınız siz.) Yolun sonuna vardığınızda ise gözünüzü korkutan derecede bir uçurum ve karşısında Horseshoe Bend sizi karşılıyor. Burayı fotoğraflamak gerçekten güç, çünkü kadraja sığmayacak kadar görkemli büyük bir yer. Hele birde selfie çekmeye çalışıyorsanız bir hayli zorlanıyorsunuz.

Konaklama Zamanı

Page’deki planlarımı birbir gerçekleştirdikten sonra burada konaklayacağım otelime geçtim. Yaz aylarında yaklaşık 6 milyon turist ağırlıyormuş bu kasaba, o nedenle konaklama seçenekleriniz gayet geniş. Lake Powell etrafında konaklayabileceğiniz birçok seçenek olduğu gibi Page’in merkezinde de birçok konaklama seçeneği mevcut. Ben kasaba merkezindeki Rodeway Inn’de konakladım, klasik Amerikan tarzı bir yerdi gene. Ücret bakımından da diğer yerlere göre baya bir avantajlıydı. Merkezde olması sebebiyle etrafında bir sürü dükkan ve restoran bulunması ek olarak bir artı. Bahsetmeden geçemeyeceğim, burada benim için en büyük sürpriz Rodeway Inn resepsiyonunda bir Türk’ün çalışması oldu. Check-In yaparken her seferinde adımı sorduklarında İngilizce C-E-N-K diye hecelemeye girişirken burada birden ‘Oooo, Cenk Bey hoş geldiniz.’ diye karşılanınca bir şaşırıyor insan tabii. Oteli incelemek isterseniz bir tık.

Akşam yemeği için otelin yakınlarında bulunan Big John’s Texas BBQ’yu tercih ettim. Texas BBQ benim Amerika içerisindeki favori yemeğim diyebilirim, geceden pişirmeye başladıkları etler yaklaşık 10-12 saat yavaş yavaş piştikten sonra gün içerisinde bitene servis ediliyor, dilerseniz porsiyon şeklinde dilerseniz direk kiloyla satın alabiliyorsunuz. Soslar, etlerin tadı gerçekten çok iyi.

Bu arada, Page’e California, Nevada, Utah gibi eyaletlerden geliyorsanız saat dilimine dikkat etmekte fayda var. Page, Arizona eyaletine bağlı bir kasaba. Arizona da belirli dönemlerde Pasifik saatini, belirli dönemlerde ise Mountain denilen saat dilimini kullanıyor. Utah sınırına çok yakın olması nedeniyle de başka eyaletlerden gelince saatler sıklıkla karıştırılıyormuş. Hatta Utah’a yakınlığı nedeniyle bazen telefonlar baz istasyonunu Utah’tan aldığı için saati yanlış gösteriyormuş. O yüzden gitmeden telefonunuza Phoenix, AZ saatini ekleyip planınızı ona göre yaparsanız olası aksaklıkların önüne geçmiş olursunuz.

Beşinci günün sonunda yol 2.495 kilometre oldu. Bir sonraki hedef Grand Canyon, ama öncesinde eğer ilk dört gün macerasını okumadı iseniz sizi o yazılara alalım:

Amerika Yol Günlükleri Gün 1 & 2 – Yosemite National Park

Amerika Yol Günlükleri Gün 3 & 4 – Zion National Park

Tags : AmerikaAmerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri Gezilecek Yerleramerika gezi rehberiAmerika GezisiAmerika Yol Günlükleriamerika yosemiteamerikada araba kiralamakamerikada araba kullanmakAntelope CanyonArizonaGlen CanyonHorseshoe BendPagePage Arizona
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.