close
Avrupaİtalya

Tek Şehir, İki Gezgin, İki Görüş – Venedik

“Tek Şehir, İki Gezgin, İki Görüş” başlığı altında, adından da anlaşılabileceği gibi bir şehri iki farklı gezginin gözünden karşılaştıracağız. Amacımız, seçtiğimiz şehirler akla geldiğinde öne çıkan noktaları 5-6 başlıkta toplayıp o konuları iki farklı insanın gözünden değerlendirmek. Bu sayede, bir şehri farklı gözlerden görerek planlarınızı daha sağlıklı yapabileceğinize inanıyoruz.

İlk şehrimiz Venedik! Venedik şehir rehberimiz hazırlanırken, gelin biz bu şehri yazarlarımız Gezen Kafa ve Mija‘nın gözünden görelim.

Genel Değerlendirme

Mija: Kanalları ve gondolları ile herkesin aklında yer edinmiş olan Venedik, İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden bir tanesi olması nedeni ile oldukça kalabalık. Geceleri nispeten daha sakin olan bu şehrin tadını ada içerisinde doğru lokasyonlarda bulunarak  çıkarabilirsiniz. Oldukça turistik olması nedeni ile fiyatlar İtalya’nın diğer şehirlerine nazaran daha pahalı.

Gezen Kafa: Turistik bir lokasyon olması ile fazlasıyla abartıldığını düşünsem de özellikle turistik yoğunluğun az ve sakin olduğu dönemlerde kafa dinlemek için güzel bir tercih olabilir. En iyisi bahar ayları, çünkü kalabalık yaz aylarında kalabalık sebebiyle işkence gibi gelebilir. Kışın ise kanalların taşması, fırtına vs. gibi doğal afetlere denk gelmeniz olası.

Dar Sokaklar

venice-street-narrow-calle-shops

Mija: Her sokağı ayrı güzel. Evet, belki dar sokaklar bazılarına bunaltıcı gelebilir. Hatta GPS çekmediğinden kaybolmanız da muhtemel. Yine de bu durum özellikle geceleri sokaklarda yürürken bir film karesindeki baş kahraman olarak kendinizi hayal etmenize engel değil.  Sokaklarda ana meydanlar sarı oklar ile gösterildiğinden, istediğiniz meydana ulaşmanız için bu  okları takip etmeniz yeterli.

Gezen Kafa: Genel değerlendirmedeki düşüncelerimin ana sebebi dar sokaklar aslında. Sokaklarda dolaşıp kaybolmak bence harika bir his, elinizdeki telefondaki navigasyon programı ile bile kaybolacağınız kadar bir karmaşa var. Ancak sokaklar çok dar olduğu ve Venedik aşırı turist çeken bir yer olduğu için kalabalık mevsimlerde bunalmanız olası.

Gondollar ve Kanallar

IMG_3799

Mija: Gondolun kira maliyeti 80 € olduğundan bütçeniz varsa kanalları gondol ile dolaşmak keyifli olabilir. Ben gondola binmediğim için çok bir yorum yapamıyorum. Adayı yürüyerek gezerken kanallara yeterince doyuyorsunuz zaten.

Gezen Kafa: Kanallar, dar sokaklar ile birlikte şehrin en karakteristik özelliklerinden biri elbette. Ancak gondol işi tamamen turistik, anlamsız bir aktivite. (Evet, maalesef ben yaptım.) Gezerken gördüğünüz yerleri, kanalizasyon kokan kanalların içinden gondolla gezerek görüyorsunuz bir de. Yürümesi bedava, gondolla ise minimum 80 €.

San Marco Meydanı

IMG_3798

Mija: Venedik’in kalbi kabul edilebilecek bu meydanı, etkileyici mimarisine rağmen gece de gündüz de kalabalık olduğu için sevemedim.

Gezen Kafa: Venedik’in tek Piazza’sı. (Venedik’teki diğer tüm meydanlar Campo diye geçiyor.) Etkileyici bir mimari ile karşılaşacağınız kesin. Buradaki kuşlar çok samimi, gelip üzerinize bile konabilirler ve de kaçmıyorlar. Eğer huylanıyorsanız hoşlanmayacağınız kesin.

Maskeler

carnival-of-venice

Mija: Venedik denilince akla gelen maskelere meydanlarda, ara sokaklarda kısaca her yerde rastlamanız mümkün. 7,5 €’dan başlayıp 200 €’ya kadar çıkabilen her biri farklı tasarlanmış orijinal el yapımı maskeler, Venedik’ten kendinize ya da sevdiklerinize alabileceğiniz harika bir hediye olacaktır. Çin yapımı maskelere dikkat!

Gezen Kafa: Hiç ilgimi çekmediği için pek yorum yapamayacağım bu konuda. Etrafta bolca varlar, hediyelik eşya olarak düşünülebilir.

Etrafındaki Diğer Adalar

burano

Mija: Venedik’te 2 ya da 3 gününüz varsa 1 gününüzü bu adalara ayırabilirsiniz. Özellikle Burano adası, rengarenk evleriyle masal şehirlerini anımsatıyor. Murano’da cam üretimi yaygın olduğundan cam takılara/objelere meraklı kişiler tarafından ziyaret edilebilir.

Gezen Kafa: Önceden araştırmıştım ancak vakit olmadığı için gitme fırsatım olmadı. Aslına bakarsanız Venedik seyahatinizi daha da zenginleştirecek yerler. Vakit varsa gidip görülmeli.

Gitmeye Değer mi? 

IMG_3822

Mija:  Roma ’ya ya da Floransa ’ya kadar gidecekseniz Venediği de pas geçmeyip merakınızı gidermenizi öneririm. Her yanı tarih kokan İtalya’da, lagunların üzerine kurulu bu güzel şehrin havasını solumak ve kanallarında gezmek hafızalarınızda güzel anılar oluşturacaktır diye düşünüyorum.

Gezen Kafa: Tek başına bir Venedik seyahatine gitmeye değeceğini düşünmüyorum desem yalan olmaz. Ancak İtalya’da iseniz, İtalya’nın kuzeyinde iseniz ve vaktiniz var ise 1-2 gününüzü buraya ayırabilirsiniz, ayırmalısınız da. 1 günde merkezini tamamen gezebilir, 2. gününüz varsa etrafındaki adalara geçebilirsiniz.

10 Üzerinden Kaç Verdik?

Mija: 7,5

Gezen Kafa: 6

Venedik hakkındaki görüşleriniz için sizleri de yorumlara bekliyoruz. “Tek Şehir, İki Gezgin, İki Görüş” yazılarımız devam edecek…

Tags : Gezi RehberiİtalyaSan Marco MeydanıVenedikVenedik GondolVenedik Rehberi
Gezen Kafa

The author Gezen Kafa

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Venedik Seyahat Rehberi

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.